Eski okul ve deneyimli yetiştiriciler dünyasında otomatik çiçeklenen kenevir yetiştiriciliği tercih edilmemektedir. Otomatik çiçeklenen kenevir suşları yeni başlayanlar için daha uygun olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte dikim planlarken otomatik çiçeklenen kenevire bakılmasının birçok nedeni vardır. En azından oto çiçeklenen kenevir yetiştirmenin de bir sanat olduğu gerçeğinden dolayı.

Otomatik çiçeklenen kenevir yetiştirmek için 10 neden

Günümüzde otomatik çiçeklenen kenevir dünyası oldukça büyük ve güzel. Fotoperiyodik kenevir ile karşılaştırılabilir mükemmel verimleri ile memnun eden uzun çiçeklenmeye sahip otomatik suşlar vardır, aynı zamanda ilk görünüşte daha “ciddi” bitkiler için karakteristik yüksek THC’ye sahip, çok güçlü otomatik çeşitler de bulunmakta. Aroma ve tat özellikleri için bilenmiş strain’leri unutmamak gerekiyor. Kısacası otomatik çiçeklenen kenevir çeşitlerini yetiştirmeyi karar veren yetiştirici, fotoperiyodik kenevirde sevdiği her şeyi onlarda bulabilir.

Hız

Otomatiklerin en önemli avantajı olağanüstü olgunlaşma hızıdır. En erken ve küçük boyutlardaki bazı suşlar 45 – 55 gün içerisinde hazır hale gelebilirler. Güçlü bir ışık ile hidroponik sistemde büyütüyorsanız, bu görev imkânsız değildir. Ancak bu tür ekipmanların varlığı olmadan bile, otomatik çiçeklenen kenevir çok hızlı bir şekilde olgunlaşmaktadır. Fotoperiyodik kenevir çeşitlerini yetiştiren yetiştiriciler 100 günlük ve bazen daha fazla zaman, hasadı beklemenin nasıl olduğunu iyi biliyorlar. Otomatik çiçeklenen kenevir yetiştiricileri uzun süre beklememekteler. Ortalama olarak 60 gün ve otomatik çiçeklenen kenevir, içime hazır hale geliyor.

Gizlilik (gizli yetiştiricilik)

Sadece olağanüstü bir deneyime sahip olan yetiştiriciler küçük yetiştirme ortamlarında fotoperiyodik kenevir çeşitleri ile baş edebilirler – mikrogrow sırasında, komodinlerde veya hatta bilgisayar sistem bloklarında yetiştiricilikte. Ancak küçük boyutlu otomatikler mikrogrowing için ilk adaylardır. Onları yetiştirirken bitki için yer eksikliği ile karşı karşıya gelmeyeceğinizi biliyorsunuz.

Outdoor

Outdoor’da otomatikler – başka bir konu! Güney ikliminde yaşıyorsanız, sezon başına bir plantasyondan birkaç kez hasat toplayabilirsiniz – bu otomatiklerin iyi olduğu konudur. Dış ortam yetiştiriciliğinde başka avantajlar da var. Fotoperiyodik bitkileri açık zemine dikiyorsanız ve dikkatli bir şekilde bakım için zamanınız yoksa üç ya da dört metrelik ağaç olma riskleri vardır, bu da istenmeyen dikkatleri çekecektir. Ancak otomatikleri yabani otlar veya çalılıklar arasında mükemmel bir şekilde gizlenebilir.

Dış yetiştirme koşullarında fotoperiyodik kenevirden çok daha erken olgunlaşan otomatikler, onlara ciddi bir rekabet oluşturabilirler. Sonuçta iklim her zaman yetiştiricinin eylül – ekim aylarında olgunlaşan fotoperiyodik kenevir yetiştirmesine izin vermez. Bu nedenle otomatikler oldukça önemli bir çözümdür. Ve eğer bitkinin genlerinde kuzey ruderalis’in izleri varsa ve hava hiç uygun değilse, bu tür otomatikler hafif donlarda da hayatta kalabilir ve hasat ile sizi memnun edebilirler.

Gübre tasarrufu

Bu tür çeşitlerin birçoğunu güzel hazır toprakta, gübre olmadan da yetiştirebilirsiniz. Bu örneğin klasik lowryder ve onun temelindeki melezlerde veya Auto Cream Caramel gibi minyatür ve yüksek hızlı otomatik çiçeklenen suşlarda geçerlidir. Bunları gübrelemenize gerek yok, 15 – 20 litre toprak yeterli olacaktır. Görünüşe göre bu yüzden otomatikler yeni başlayanlar için tavsiye edilmektedir – bitkiyi gübre ile yok etme riski yoktur.

Toprak tasarrufu

Öte yandan otomatik çiçeklenen kenevire yeterli gübre sağlarsanız, en az 20 litre toprak isteyen fotoperiyodik çeşitler kadar toprak istemezler. Otomatikler 8 litre toprakta ve hatta 5’te mükemmel bir şekilde büyüyebilirler. İsterseniz yarım litrelik bir bardakta bile yetiştirebilirsiniz!

Kolay bakım

Birçok otomatik çiçeklenen kenevir prensipte – dik ve unut olarak yetiştirilebilirler. Onları başka saksıya nakletmek, bükmek, kırpmak, zamanında ve bol miktarda beslemek, kısacası etraflarında bir tef ile şaman dansı yapmanız gerekmeyecek. Bu nedenle otomatikler çok tembel yetiştiriciler için veya bitki yetiştirme hobisine fazla zaman ayıramayanlar için idealdir.

Bayanlar için uygun

Kız arkadaşları ve eşleri için otomatik çiçeklenen kenevir yetiştirmeyi sevenler de var. Kadınlar arasında kenevirin tatlı ve egzotik lezzetlerini takdir eden ve aynı zamanda birçok fotoperiyod çeşitlerine karakteristik olan yüksek THC etkisine sahip olmayan çeşitleri sevmekteler. Düşük THC seviyesine sahip bu tür hızlı otomatikler – en iyi seçim.

Çeşidin demo sürümü ile tanışma

Çeşidin demo sürümü ile tanışma

Başlangıçta otomatik çiçeklenen kenevir çeşitleri bir tür “tester” veya belirli bir fotoperiyod suşunun demo versiyonu olarak yaratıldı. Örneğin, otomatik çiçeklenen White Widow veya Jack Herer tam olarak böyle ortaya çıktı. Böyle bir otomatik büyüdükten sonra yetiştirici her zaman – ağabeyi nasıl görüneceğini, diğer özellikleri ve strain parametrelerinin ne gibi bir etki yaratacağını bilecektir. Günümüzde otomatikler ayrı bir kültür haline geldi ve fotoperiyod versiyonuna sahip olmayan birçok otomatik çiçeklenen kenevir çeşidi oluşturuldu.

Bunlarla birlikte özel fotoperiyodik bir kenevir çeşidi yetiştirmek istiyorsanız, o zaman ilk otomatik çiçeklenen sürümü üzerinde pratik yapabilirsiniz!

Fotoperiyodik için beklerken

Otomatiklerin bir başka güçlü yanı, alanınız buna izin veriyorsa, daha ciddi fotoperiyod bitkilerl ile birlikte yetiştirilebilirler. Örneğin fotoperiyodik bitkinizi klonlama veya taç oluşturma ile büyütecekseniz, growbox’a erken olgunlaşan otomatik çiçeklenen kenevir yerleştirebilirsiniz. Fotoperiyodik 45 günlük uzun vejetasyon dönemini bitirirken, otomatik çiçeklenen keneviriniz yeterince büyüyecek ve fotoperiyodik kenevir ile birlikte çiçeklenmeye geçecek – böylece ana bitkinizin hasat vermesini beklerken, artık içebileceğiniz hasadınız olacak.

Deneyim

Fotoperiyodik kenevir çeşitlerinin yetiştirilmesinde mükemmel bir şekilde hâkim olsanız bile, bazen otomatikler yetiştirmek bu becerilere ciddi bir meydan okuma olabilmektedir! Günümüzde bitki ıslah uzmanları bakımı zor olan ve yetiştiricinin doğru yerden büyüyen ellerine ihtiyaç duyan, yüksek verim veya sömeklerdeki yüksek THC seviyesine sahip otomatik çiçeklenen kenevir suşları ortaya çıkardılar. Örneğin Bob Marley seeds’ten Auto Gagarin fem. Fotoperiyodik deneyim- böyle otomatik çiçeklenen bitkiyi başarılı bir şekilde yetiştireceğinizin garantisi değildir. Otomatik çiçeklenen kenevir yetiştirirken – ek deneyim ve yetiştiricilik becerisi elde ediyorsunuz.