Forumlarda deneyimli yetiştiricilerin yeni gelenlere tavsiyeleri oldukça değişik. Bazıları buğday tanesinin bileşenleri arasında bir enzimin çiçek salkımının ağırlığını %40 arttırdığını, bunun bahanesiyle sulama suyuna balık yemi eklemek gibi, çeşitli gizli teknolojiler hakkında yazıyor. Ne yazık ki doğada böyle bir şey yok ancak örnek, tüm görüşlere güvenilmemesi gerektiği gerçeğini açıkça göstermektedir. Peki kenevir ekimi hakkında başka hangi yanlış fikirler bulunmakta?

Efsane 1
Bitkinin gelecekteki cinsiyeti tohumları incelerken belirlenebilir

Erkek bitkilerin ortaya çıkacağı tohumları “ayıklamak” fikri ne kadar çekici olsa da, bu olanak henüz mevcut değildir. Dişi bitkilerin yetiştiği tohumlar, erkek oluşturanlardan farklı değildir. Buna rağmen 2008’den beri aşağıda verdiğimiz bilgiler internette dolaşmaktadır. Ona odaklanmayın ve aşağıdakileri veya benzer bir şeyi iddia edenlere inanmayın: 

Bitkinin gelecekteki cinsiyeti tohumları incelerken belirlenebilir
 • Tohumlar (1), (3) ve (5) dişi. Böyle tohumlar kullanın.
 • Tohumlar (2) ve (4) erkek. Bunları atın.

Dişi tohumları seçerken sadece sivrilen ucu (bu yerden tohum bitkiye tutunmuştu) kesilmiş koninin şekline sahip olanları alınız – yani sivri değil, düz tohumlar. Tohumlar (1) (3) ve (5) bu parametrelere sahiptir.

Keskin uçlu tohum (2) ve (4) erkek veya hermafrodit bitkiler verecektir. Seçerken dikkatli olun. Genellikle 10 düzenli tohumdan sadece 1’i bu elemeden geçer. Tohumların büyüklüğü veya rengi gelecekteki bitkilerin cinsiyetini belirlemez. Tohum ucunun şekli, %100 doğrulukla tohumun cinsiyetini belirler.

Erkek ve hermafrodit tohumlar genellikle bozuk ve / veya sivrilen uca sahiptir. Bazı tohumlar rugby topu gibidir. Erkek tohumları ahşap bir yüzeyde yuvarlarsanız, düzensiz şekillerinden dolayı sektiklerini duyarsınız. Dışı tohumlar mükemmel bir forma sahiptir ve sorunsuz bir şekilde yuvarlanırlar. Bir büyüteç ve cımbız ile tohumlarınızı dikkatlice inceleyiniz.

Bu bilgiler çok emin bir şekilde iddia edilse de kannabis tohumları, yanlış fikrin yazarının söylediği gibi bitkiye o yerden bağlı değildir. Ayrıca resimde gösterilen tohumlar açık bir şekilde kannabis tohumları değildir. Resimde gördüğünüz tohumları, aşağıdaki gerçek tohumlarla karşılaştırın: 

Bir sonraki resimde, daha sonra yetiştirilen dişileştirilmiş tohumlar görüyoruz ve hepsi de sonucunda dışı çıkmıştır


Bir sonraki resimde, daha sonra yetiştirilen dişileştirilmiş tohumlar görüyoruz ve hepsi de sonucunda dışı çıkmıştır, bu arada hiçbiri yukarıda ki yapılan elemeden geçemezdi: 

Bir sonraki resimde, daha sonra yetiştirilen dişileştirilmiş tohumlar görüyoruz ve hepsi de sonucunda dışı çıkmıştır

Bitkinizin cinsiyetini öğrenmenin tek çalışan yolu, bitki yaşamının 6. haftasında tüm bitkilerde (vejetatif faz hala devam etse bile) ortaya çıkan dişi veya erkek ön çiçeklerine bakmaktır. Ayrıca erkek bitkiler genellikle daha hızlı büyür, bu nedenle aynı çeşitlerden 1 – 2 birey büyümede diğerlerinden önemli ölçüde koparsa, bir ihtimal erkek bitki olabilirler. Çift cinsiyetli kenevir sorununa en iyi çözüm dişileştirilmiş tohumlar satın almaktır.

Ön çiçek göstermeyen vejetatif aşamadaki kenevirin cinsiyetini bulmanın bir başka yolu, sadece en girişimci yetiştiriciler için mümkün. Biraz büyümüş bir bitkiden bir klon almalı, zayıf ışık altında toprakla dolu bardakta kök salmasına izin vermeli ve daha sonra klonu hemen çiçek açması için 12/12 aydınlatma moduna geçirmelisiniz. Çok yakında dişi veya erkek ön çiçek açacaktır. Klon her zaman ana bitki ile aynı cinsiyetten bu yüzden klonu kestiğiniz bitkinin cinsiyetini kesin olarak belirleyebileceksiniz.

Efsane 2
Daha fazla organik gübre sağlamak için bitkileriniz üzerine “küçük” ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Domuz kanı da bir o kadar faydalı

Не поливать уриной растения İdrar gerçekten de kenevirin ihtiyaç duyduğu bazı besinlere sahip, genellikle azot. Gelecek sömeklere mali yatırım yapmadan takviye yapma fikri, açık nedenlerle cazip gelmektedir. Bununla birlikte düşüncesizce kenevir kökü altına dökmeniz tavsiye edilmez. Neden? Mağazadaki gübre bitkiler için tasarlanmıştır ve belirli bir mineral oranı içerir. Uygun bir gübre uygularsanız (domatesler için kullanılanlar idealdir) ve vejetasyon veya çiçeklenme aşaması için üretici tarafından belirtilen dozun yarısını kullanırsanız, o zaman hiçbir şey yanlış gitmeyecektir ve dikiminiz kimyasal elementlerin aşırı dozundan veya mineral tuzların toprakta aşırı doygunluğu ile zarar görmeyecekler. Ancak mesaneniz ne yazık ki mevcut etiket talimatları, dozaj ve bir bardak idrarda azot içeriğini göstermemektedir. Bu nedenle bu yoldan bitkilerinizi besleme alışkanlığı edinirseniz, bitkilerinizin metabolize edebileceğinden çok miktarda azot veya bitki köklerinin topraktan diğer mineralleri kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Domuz kanına gelince bitkiler için yararlı varsayımı tamamen bilim dışı ve mantıksızdır, boşuna zaman ve çaba harcamayın.

Efsane 3
Yeni moda cihazlarla yetiştiricilik daha iyi

En popüler cihazlardan biri Aerogarden’dir. Aerogarden’da kenevir yetiştiriciliği için kılavuzlar bile var ve bazı yetiştiriciler bu yöntemin başarısını garanti ediyor. Aerogarden entegre bir aydınlatma sistemi olan, hidroponik sistemlerinin benzeridir. Kenevir bu cihazda yetiştirilebilir, ancak Aerogarden büyük çiçek kütlesine sahip bitkiler için tasarlanmamıştır:

 • Işık yeterince güçlü değil;
 • Lamba bitkilere çok yakın konumlandırıldı;
 • Tankın küçük hacmi, büyük ve sağlıklı sömekler büyütmenize izin vermez.

Bazı bitkiler için etkili olan ancak kannabis için tamamen kullanışsız olan bir başka hidroponik alttür, NFT (Nutrient Film Technique) olarak adlandırılan içinde besin çözeltisi olan plastik borulardır. Küçük bitkilerle plastik borular iyi çalışır ancak NFT’deki kenevir mineral eksikliğinden (çoğunlukla altta bulunan bitkiler) mustariptir, çünkü su üst katlardaki bitkileri besin maddeleri ile besledikten sonra onlara ulaşır. Ayrıca NFT’deki kenevir bitkileri, bitki organizmasının kendisinin ağırlığını taşıyamayan uzun boylu ve zayıf bir sap ile büyür. 

Ayrıca çoğunlukla domatesler için kullanılan Topsy Turvy

Ayrıca çoğunlukla domatesler için kullanılan Topsy Turvy (ters çevrilmiş) var. Böyle bir haznede domates dalları aşağıya doğru sallanır ve bitki daha üretken hale gelir. Ancak kenevir sallanmaz, aksine yukarıya doğru büyümeye eğilimlidir ve bu teknik ona verimlilik katmaz.

Birçok yetiştirme cihazı kenevir yetiştirmek için tasarlanmamıştır. Herhangi bir mucize ekipman satın almaya karar vermeden önce, google’da ürün hakkında yetiştiricilerin yetiştirme raporlarını okuyunuz.

Efsane 4
Erkek bitkiler de THC içerir

Erkek bitkiler yetiştirme ortamından derhal çıkarılmalıdır. THC bitki dokusunda (çok az) ve kenevir trikomlarında (THC’nin ana kısmı) bulunur. Erkek bitkiler nadir istisnalar dışında trikomlara sahip değildir ve THC içeriği çok azdır, bu bitki kütlesinin büyük bir miktarını oral kullanımı dışında herhangi bir etki hissetmenizi sağlamaz.

Efsane 5
Daha fazla gübre kullanımı, bitkilerinizi daha hızlı ve güçlü büyütecek

Kannabis normal bir ev bitkisinden daha fazla besin maddesine ihtiyaç duyar, çünkü ev bitkilerinden büyük miktarda çiçek salkımı beklemezsiniz. Mineral eksikliği keneviri solgun hale getirir, büyümesini yavaşlatır ve bu tatsız durumlara genellikle çeşitli anormallikler eşlik eder. Bununla birlikte aşırı dozaj daha az tehlikeli değildir ve bitkilerin kimyasal yanık almasına neden olabilir! Bazı yetiştiriciler her bitkiye onu neredeyse yakan maksimum oranda mineral besin verirler. Uygulama bu gibi durumlarda verim patlamasının veya hızlandırılmış büyümenin gerçekleşmediğini, bu nedenle standart dozajlarla keneviri risk altına almadan gübrelenmesinin daha iyi olduğunu göstermektedir: bitkinin durumunu gözlemleyerek üretici tarafından belirtilen dozun yarısı veya üçte ikisi kullanınız. Yaprakların koyulaşması ve yanmış yaprak uçları kenevirinizin sindirebileceğinden daha fazla gübre aldığını ve sağlığının tehlikede olduğunu gösterir.

Böyle zehirlenen bir bitkiyi normalleştirmek için onu bir süre sadece temiz su diyetinde tutmalısınız. Yapraklarda kalan fazla mineraller metabolize edildiğinde bitkinin rengi yavaş yavaş doğal olana geri döner, ancak yanmış uçlar iyileşmez. Aşırı dozlar inorganik (doğal olmayan) gübreler kullanıldığında daha sık görülür, çünkü bitkinin gerçekten ne kadar maddeye ihtiyaç duyduğuna bakılmaksızın kökler tarafından hızla emilir. Hasat öncesi 1 – 2 hafta bitkinizi herhangi bir katkı maddesi eklemeden, duru su ile sulamanız ve artan mineralleri yıkamanız önerilir. Yıkama çiçek salkımının tadını ve kokusunu iyileştirir ve aynı zamanda akciğerlerinizde kükürt veya fosfor tortusu bırakmayacak çevre dostu bir ürün haline getirir.

Efsane 6
Hasat öncesi bitkileri meyve suyuyla sularsanız, çiçek salkımları daha lezzetli olur

Bitkiyi daha lezzetli veya daha güçlü hale getirmek için keneviri sulayabileceğiniz şeylerin kısa bir listesi:

 • Portakal suyu
 • Elma suyu
 • Suda çözünmüş şeker pekmezi
 • Su ile karıştırılmış yumurta akı
 • Vanilya özü
 • Yuppy veya Tang gibi toz içecekler

Sadece pekmez çiçek salkımının tadını daha iyi hale getirmek için sulama suyuna eklemek mantıklıdır. Çiçeklenme döneminde bir kez 4 litre suda, yarım çorba kaşığı pekmez seyreltin ve bitkinizi sulayın.

Listedeki diğer maddeler durumu kötüleştirebilir veya en iyi ihtimalle hiçbir şeyi değiştirmez.

Efsane 7
Kenevir bitkisinin yanında sigara veya cigara içilmesi, bitki için yararlıdır

Kenevirin için sigara veya yanan esrardan gelen dumanın yararlı olduğu varsayılmaktadır, çünkü karbon içerir. Aslında “pasif içicilik” insanlara ve hayvanlara göre, bitkilere daha az zararlı değildir. Kenevirinizi zehirlemeyin J

Yetiştiriciler arasında bulunan biraz daha az popüler yanılgılar var.

“Sulama suyunda çözünmüş kontraseptif ilaç verimi arttırır”.

Hayır, bu çılgın fikrin gerçekle hiçbir alakası yok.

“Kenevir yabani otlara ait olduğu için açık alanda tohumlar sadece atılıp, 3 – 4 ay sonra da hasat için gelebilirsiniz, kendisi büyüyecektir”.

Bu ifade tüm sürgünlerin yerel yabani otların rekabetine dayanamayacağı gerçeğiyle kısmen doğrudur. Buna ek olarak bakım olmadan kenevir bitkiniz yabani bitkiden farksız bir şekilde büyüyecek ve çok etkili olmayacaktır. Büyük kolalar bakıma muhtaç olan büyük bitkilerde bulunur. İdeal olarak yetiştirici kenevirini dış ortama nakletmeden önce mayıs ayına kadar lamba altında tutar ve daha sonra dış ortama güçlü fideler şeklinde çıkarır. Ayrıca plantasyonunuzu da hazırlamanız gerekir: toprağı kazıyın, yabani otları çıkarın ve bitkiler yeni yere adapte olana kadar 2 – 3 kez daha yabani ot ayıklama işlemini tekrarlayın.

“Her yapraktaki uçların sayısına göre bitkinin cinsiyeti belirlenebilir veya kahve falı”

Kenevir yaprağı karmaşık şekli ile bilinir: kavak veya huş ağacından farklı olarak, birkaç ucu vardır (genellikle 7 veya 9). Her çeşit ve hatta her bitki için sayıları farklı olabilir. Bazen yaprak başına sadece bir uç veya anormal derecede yüksek sayılarla karşılaşabilirsiniz. Bir sonraki resimde 13 tane var: Сложная форма конопляного листа

Ve bu bitkide her yaprak sadece bir uca sahip, hiç kenevir yaprağına benzemiyor. Bu bitkinin revegetasyona uğradığını düşünebilirsiniz. Ama hayır, bu çalı tohumdan böyle büyüdü.

Bununla birlikte yaprak üzerindeki uçların sayısı kenevirin cinsiyeti ile hiçbir şekilde ilişkili değildir.

Daha deneyimli yetiştiricilerden aldığınız ipuçlarını uygulamadan önce, google’da araştırma yapmanız iyi bir fikir olabilir, çünkü eşit derecede yararlı olmayabilirler.